Jak prawidłowo zadbać o dłonie?
Dłonie narażone są na szkodliwe czynniki na porządku dziennym. Często myjemy je i dezynfekujemy, nie stosujemy rękawiczek podczas pracy w domu, zapominamy o stosowaniu kremu do rąk. Efektem tego jest sucha, nie rzadko pękająca skóra, podrażnienie oraz brązowe plamy na grzbietach. Jak prawidłowo zadbać o naszą wizytówkę jaką są dłonie?
Do mycia wybierajmy delikatne środki, bez zbędnych dodatków w postaci barwników i perfum np. mydełka glicerynowe. Dobrym pomysłem jest zakup środka dezynfekującego, który nie zawiera najbardziej agresywnych dla skóry alkoholi. Warto wybierać te z alkoholem cetylowym i
mirystylowym, a unikać w składzie alkoholu etylowego i denaturowanego. Środki dezynfekujące dostępne w miejscach publicznych nie maja dobrego składu, należy więc nosić ze sobą własnypreparat.
Niemniej ważny jest krem do rąk. W sezonie zimowym należy stosować gęste preparaty zawierając jak najmniej wody. Powinny zawierać woski, skwalen, ceramidy, glicerynę, masło shea, witaminy A,E, oleje z wiesiołka, olej lniany. Warto zaopatrzyć się w bawełniane rękawiczki i przynajmniej raz na tydzień stosować je na noc z większą ilością kremu lub maski. Na dłonie można stosować również delikatne peelingi; najlepiej samodzielnie przygotowane np. z płatków owsianych, miodu, soku z cytryny oraz oleju z wiesiołka. Trzeba zwrócić uwagę na filtry UV w kremie do rąk na miesiące letnie.
W gabinecie medycyny estetycznej również możemy poprawić kondycje skóry dłoni. Częstą praktyką jest zabieg mezoterapii z użyciem kwasu hialuronowego, którego skutkiem jest lepsze nawilżenie i ujędrnienie skóry dłoni. Zabieg mikronakłuwania na ampułce z aminokwasami również skutecznie poprawi kondycję dłoni. Stosowane są preparaty z hydroksyapatytem wapnia, który stymuluje skórę do wytwarzania kolagenu i elastyny. Z plamami i przebarwieniami pojawiającymi się z wiekiem świetnie poradzi sobie laser lub lampa IPL. Medycyna estetyczna daje nam wiele możliwości w walce o piękną skórę dłoni. Jeżeli zauważamy na skórze dłoni pęknięcia i łuszczenie, które utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować dolegliwości z dermatologiem, aby upewnić się, że nie są skutkiem choroby.