Strona główna » Retinol – jak stosowac? Jaki wybrać ?

Retinol – jak stosowac? Jaki wybrać ?

Jak stosować produkty z retinolem i jego pochodnymi, by uniknąć podrażnień skóry? Czy w kosmetykach lepszy jest czysty retinol czy jego pochodne? Kiedy lepiej zrezygnować z kosmetyków z witaminą A? Kiedy je lepiej stosować – rano czy wieczorem?

 Retinol to najczęściej stosowana w przemyśle kosmetycznymforma witaminy A. Jest to substancja o bardzo silnym działaniuanty-aging. która zastosowana w odpowiednim stężeniu ulega przekształceniu w komórkach skóry do kwasu retinowego. Retinol nie podrażnia skóry w takim stopniu jak retinoidy na receptę np. tretinoina. Możemy jeszcze spotkać się z estramiwitaminy A, które są dużo tańsze, ale również mniej skuteczne i głównie służą do nawilżania skóry oraz z beta-karotenem, który jest pro-witaminą A, silnym antyoksydantem występującym w roślinach.

Retinol w pierwszym etapie działania złuszcza wierzchnie warstwy naskórka i przyczynia się do wygładzenia skóry. Substancja ta z powodzeniem rozjaśniania również plamy przebarwieniowe. Po kilku miesiącach stosowania występuje silna stymulacja wytwarzania kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli składowych skóry odpowiadających za jędrność, elastyczność i nawilżenie. Co więcej działanie retinolu odbywa się również na poziomie regulacji pracy gruczołów łojowych; jest szeroko  stosowany do leczenia i pielęgnacji skór trądzikowych.

Kosmetyki z retinolem powinny być stosowane na noc, o ile lekarz dermatolog nie zaleci inaczej. Mogą po nie sięgnąć osoby, które zauważają oznaki starzenia się skóry (około 30 – 35 r.ż.). Kosmetyki powinny zawierać odpowiednie stężenie retinolu- nie niższe niż 0.25% i nie wyższe niż1%. Można takie preparaty stosować codziennie. Jeżeli skóra jest bardzo podrażniona należy aplikować produkt rzadziej. Bardzo ważnym elementem jest również nawilżanie podrażnionych miejsc. Z czasem suchość skóry, obecna przy stosowaniu retinolu zanika, gdyż stymuluje on wytwarzanie czynników odpowiedzialnych za nawilżenie. Nie jest konieczne odstawienie retinolu na okres letni, aczkolwiek należy pamiętać o skrupulatnej ochronie przeciwsłonecznej i jeżeli obserwujemy coś niepokojącego należy zgłosić się do dermatologa,

 Kiedy stosować serum z witaminą C- raczej rano czy raczej na wieczór? Preparaty z witaminą C różnią się stężeniami – czy to prawda, że działa przede wszystkim stężenie 10 proc. i wyższe? Wiele firm podkreśla, ze stosuje witaminę lewoskrętną – czy jest też prawoskrętna i czy jest ona w takim razie coś warta?

Witaminę C  (kwas L-askorbinowy) można stosować z powodzeniem na dzień i na noc. Na noc można zaaplikować serum o większym stężeniu np. 20%, a na dzień kremy, które będą skutecznie wspomagały działanie filtrów przeciwsłonecznych. Najlepiej używać preparatów o stężeniu wyższym niż 10%. Trzeba pamiętać, iż witamina C jest bardzo niestabilna i podatna na działanie promieni słonecznych oraz temperatury. Najskuteczniejsze działanie ma witamina C w proszku, dodawana do kremu bezpośrednio przed jego aplikacją. W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji na temat wyższości  lewoskrętnej witaminy C nad prawoskrętną. Należy podkreślić, iż witamina C to wyłącznie forma lewoskrętna kwasu askorbinowego. Prawoskrętnej formy  nie nazywamy witaminą C. Jest to związek nieprzydatny człowiekowi -nie jest witaminą i używany jest głownie do analiz chemicznych w laboratoriach.

Jak działa na skórę kwas hialuronowy w kosmetykach? Jakie ma znaczenie czy jest on mało – czy wielkocząsteczkowy?

Kwas hialuronowy jest substancją powszechnie występującą w kosmetykach. Jego działanie nawilżające polega na wytworzeniu okluzji,przez co zmniejsza się przeznaskórkowautrata wody (TEWL). Ponadto kwas hialuronowy zwiększając nawilżenie naskórka wpływa też na lepszą penetrację pozostałych składników kremu.Wielkość cząsteczki określa jak głęboko wchłania się kwas hialuronowy i na jakim poziomie skóry działa. Wielkocząsteczkowy(powyżej 1 MDa) pozostanie na powierzchni warstwy rogowej, drobnocząsteczkowy natomiast (o cząsteczkach poniżej 1 MDa) jest w stanie przeniknąć do warstwy rogowej.

Jak stosować kosmetyki na bazie kwasów złuszczających skórę? Czy można łączyć je z preparatami z witaminą C? Które kwasy najmniej podrażniają? Które są najskuteczniejsze? (mowa cały czas o preparatach do domowej pielęgnacji typu serum czy krem)?

Kosmetyki z kwasami najlepiej stosować na noc – nie dotyczy to preparatów do mycia/tonizacji skóry, które używamy dwa razy dziennie. Należy zwrócić uwagę na stężenie kwasu w produkcie oraz jego pH – im niższe pH i większe stężenie tym produkt będzie działał intensywniej. Produkty najlepiej zakupić w gabinecie dermatologicznym, gdyż należy je odpowiednio dobrać do skóry. Dla osób z trądzikiem świetnie sprawdzi się kwas glikolowy, salicylowy, bądź pirogronowy. Dla skór wrażliwych kwas migdałowy i mlekowy, a dla wszystkich borykających się z trądzikiem różowatym kwas azelainowy.  W preparatach do pielęgnacji skóry bardzo często występują mieszanki tych kwasów, aby zoptymalizować działanie preparatu. Trzeba jednak zwrócić uwagę czy połączenia takie są korzystne dla skóry. Kosmetyki z kwasami można łączyć z preparatami z witaminą C, dzięki czemu jej działanie będzie silniejsze.